Prehrana

HRANA, KI TE ZAZIBLJE V PRIJETEN LAHEK SPANEC

LAHKA VEČERJA JE ZDRAVA VEČERJA

Zvečer telo kliče po kakovostnih beljakovinah in zdravih maščobah.

Zdrav večerni obrok naj ne vsebuje veliko ogljikovih hidratov, saj jih telo zvečer v bistvu ne potrebuje oz., če že v zelo malih količinah. Tudi zelo kalorične in visoko energijske jedi niso primerne za zdravo večerjo.

ZVEČER NI PRIPOROČLJIVO JESTI:

Ne jemo ocvrtih in mastnih jedi, ne jemo svinjine, sira, šunke, krompirja in stročnic, pa tudi bogato obloženi sendviči niso priporočljivi. Pazljivi bodite pri močno začinjeni hrani in nekaterih naravnih sokovih ter sveži zelenjavi, ki otežuje prebavo.

ZDRAV OBROK ZVEČER

Piščanec, ribe na žaru ali v konzervi, pusta skuta, navadni jogurt ter zeliščni čaj ali kozarec navadne vode.  Zelo kvalitetna izbira juhice – bučkina, kumarična, zelenjavna…juhe so lahko prebavljive in zato več kot primerne za večerni obrok.

NAPAČNA VEČERJA IN SLAB SPANEC

Ste vedeli, da hrana, ki je bila težka in ste jo zaužili po 18.uri, vpliva na kvaliteto spanca. Nekatera živila zelo stresno vplivajo na telo v večernih urah.

  • ČOKOLADA, povzroča nemir in slab spanec
  • DIMLJENO MESO, SUHE SALAME…, delujejo kot poživilo in nas ohranijo budne
  • VSI ENERGIJSKI NAPITKI z visoko vsebnostjo kofeina nam ne dajo mirnega spanca, saj nas ne pustijo spati.
  • KISLA IN ZAČINJENA HRANA povzroča težave z zgago
  • ALKOHOL povzroča dehidracijo, katere, pogosto uriniranje in motenje nočnega počitka.

KAJ PONUDITI OTROKU za VEČERJO ?

Otroka nikoli ne silimo, da mora pojesti še eno žličko za mamico, pa potem za očka itn. Otrok poje toliko, kolikor njegov organizem potrebuje. Za miren spanec organizem potrebuje zdravo in ustrezno večerjo. Pred spanjem je dobro zaužiti tudi kalcij in magnezij. Zato je napitek z mlekom in banano, imenovan bananino mleko čudovito za sladke sanje.

Zapomnite pa si, da še vedno velja, kaj so govorile naše babice. Za zajtrk se je potrebno najesti, kot cesar, za kosilo kot kralj, za večerjo pa kot berač. Večerja ne sme biti preobilna in ne sme vsebovati preveč nasičenih maščobnih kislin, saj so pretežke za želodec.

Večerja se načrtuje najkasneje 45 minut pred spanjem. Tako, da hrana ne bo obremenila otrokovega želodca.

Toplo priporočam: Mlečno proseno kašo, ajdov, koruzni, pirin močnik, umešana jajca, polnozrnate palačinke, gratinirane palačinke s skuto, navadni ali grški jogurt s sadjem in medom, kuhana polenta z mlekom, carski praženec ali šmorn, mlečni riž, ajdovi žganci z mlekom, jajčna omleta, mlečni napitek s sadjem in kosmiči…

BANANINO MLEKO:

Za pripravo potrebujemo:

1/4 l mrzlega mleka

1 zrelo banano

Banano pretlačimo z vilicami, jo damo v posodo, zalijemo z mlekom in mešamo z električnim mešalnikom, da nastane rahla pijača.

Banana je odlično živilo vsebuje kalij in magnezij, ki pomagata umirjanju in sprostitvi živčnega sistema in mišic.

Skodelica toplega mleka, lahko tudi kakava, samo naj bo brez sladkorja presni bo otroku prinesla miren spanec.

MLEČNI RIŽ Z MANDLJEVIM MLEKOM IN JABOLKI

Sestavine za 4 osebe:

500 ml mandljevega mleka • 2 žlici kokosovega sladkorja • 125 g okroglozrnatega riža • 2 jabolki • 1 limona • 2 žlici masla • 1 strok burbonske vanilije

Priprava: Mandljevo mleko zavremo z žlico kokosovega sladkorja. Vmešamo riž in kuhamo dobre pol ure. Večkrat premešamo. Jabolki narežemo na krhlje. Prelijemo jih z limoninim sokom. Maslo segrejemo v ponvi, dodamo sredico vaniljinega stroka in rezine jabolk ter nekaj minut dušimo. Potresemo s sladkorjem in karameliziramo.

ŽIVILA Z NIZKIM GLIKEMIČNIM INDEKSOM

In to so: paradižnikova juha, jabolko, rjavi fižol, granatno jabolko, korenje, jogurt, posneto in sojino mleko, skuta, bučke, kislo zelje, mandlji, olive, kumare, zelena solata, špinača, avokado, belo meso…

In ne pozabite zdrava večerja je do 19 ure, saj se tej uri telo pripravlja za spanje in metabolizem upočasni.

Pa dober tek! 🙂

Pripravila: Marjetka Založnik, svetovalka za zdravo prehrano.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja