Rdeča pesa in sok rdeče pese sta pozitivna za zdravje, zato bi se rdeča pesa morala pogosto znajti na našem jedilniku. Rdečo peso uvrščamo med nizkokalorična živila, čeprav ima v primerjavi z drugo zelenjavo višjo vrednost sladkorjev.
Rdeča pesa je bogat vir magnezija, folne kisline, kalija, železa, kroma in mangana.
Sok rdeče pese znižuje krvni tlak pri osebah s povišanim krvnim tlakom in tako zmanjšuje možnost za nastanek srčno-žilnih bolezni.
Nitrati v rdeči pesi pomagajo pri utrujenosti. Pred telesno aktivnostjo je dobro popiti kozarec soka rdeče pese in imeli bomo več energije. V rdeči pesi najdemo betain, snov, ki pomaga ščititi celice in preprečuje vnetja v telesu.
Rdeča pesa vsebuje veliko vitamina C, le ta je izvrstna za krepitev imunskega sistema. V pesi najdemo minerale. Magnezij, ki je nujen za normalno delovanje živčnega sistema in mišic, in mangan, ki koristi kostem, jetrom, ledvicam. Rdeča pesa vsebuje še folno kislino ki jo v večjih količinah potrebujejo predvsem nosečnice.
Pri razstrupljanju telesa nikakor ne pozabite na rdečo peso. Pomaga pri prečiščevanju krvi in jeter, pozitivno pa vpliva tudi na druge organe.
Rdečega barvila betanina naše telo ne more povsem razgraditi, zato uživanje večjih količin rdeče pese povzroči rdečkasto obarvanje urina in blata, ki pa ni nevarno. Betanin se uporablja tudi kot barvilo v prehranski industriji.
V listih rdeče pese je več železa kot v špinači. Super se prileže v samotijih.
Rdečo peso lahko kuhate, pečete ali pražite; odlično se poda k feta siru, paše z oljčnim oljem, surovo pa lahko naribate na zeleno solato ali iz nje pripravite sok.
Najpogosteje se uporablja za obarvanje sladoleda in sladkih pijač.
Pripravila: Marjetka Založnik, svetovalka za zdravo prehrano.